Často kladené otázky - FAQ

VYPLACHOVANIE NOSA


Aké sú výhody vyplachovania dutín?

Určité množstvo produkcie hlienu v priestoroch nosa a dutín je normálne. Avšak alergie a infekcie spôsobujú nadmernú produkciu hlienu. Tie vytvárajú v nose a dutinách stavy ako je nádcha a upchatý nos či kvapkanie z nosa. Pri vyplachovaní dutín môžete vypláchnuť hlien a dráždivé látky, ako je peľ alebo prachové častice, znečisťujúce látky a baktérie, čím sa zníži zápal sliznice. Normálna sliznica bude lepšie bojovať s infekciami a alergiami, čím sa zlepšia symptómy ochorenia.

Ako sa vyplachujú dutiny?

Pre skutočné a účinné vypláchnutie nosa (známe aj ako nosná sprcha), je potrebné veľké množstvo fyziologického roztoku, najmenej 60 ml až 120 ml do každej nosnej dierky, dodávané do nosa pod nízkym tlakom alebo pomocou gravitácie. Budete potrebovať celkom 120 ml až 240 ml na vypláchnutie oboch strán vašich nosných dutín. Keď dostanete roztok až do svojej nosnej dutiny, prietok by mal pokračovať smerom nahor, ísť cez prepážku a stekať cez druhú nosnú dierku von. Tým je zaistené, že všetky alergény, dráždidlá, hlien a ďalší materiál v dráhe prúdu sú odobraté z nosnej dutiny. Kým nenastane tento tok prúdu roztoku, nedosiahnete dôkladné vyčistenie dutín.

girl_max

Aké sú výhody fľaše NeilMed SINUS RINSE vo vykonaní výplachu dutín?

Ľahko stlačiteľná fľaša SINUS RINSE je bez BPA a je pre objem 240 ml fyziologického roztoku. Je navrhnutá tak, aby dodala dostatočný objem roztoku a tlaku na dôkladné vyčistenie oboch nosných dierok. Fľaša vám umožní ovládať tlak, ktorý používate, a znížiť ho, ak máte zápal z choroby alebo po operácii dutín. Lekársky výskum ukazuje, že sa jedná o najefektívnejší spôsob vyplachovania nosných dutín. Fľaša má potlačený návod na použítie a tiež má špeciálne navrhnuté zaoblené viečko, ktoré sa pohodlne vojde do rôznych veľkostí nosnej dierky.

Ako to, že pri vyplachovaní nosa nevyteká roztok druhou nosnou dierkou?

Tieto problémy sa opakujú u zákazníkov celkom často. Pre tieto prípady sú k dispozícii inštruktážne videá a návody ako správne používať nosnú sprchu Sinus Rinse a ostatné produkty. Dodržaním týchto krokov a jednoduchých postupov by problémy s preplachom mali zmiznúť.

Niektoré bežné príčiny sú nasledovné:

 • vrchnák fľaše nie je dobre umiestnený voči nosnej dierke
 • pri konvičke NetiPot môže byť príčinou zlé naklonenie hlavy
 • nestláčate fľašu dostatočným tlakom
 • v zriedkavých prípadoch môžu byť rôžne nosné prekážky v preplachovaní
 • slamka je príliš dlhá alebo zle namontovaná tak, že sa spodný otvor trubice dotýka dna fľaše, čím sa otvor slamky uzavrie a roztok nemože prúdiť slamkou
 • slamka je odpojená od čierneho vrchnáka
 • pri Sinugatore je už slabý výkon bateriek
 • hlava pri preplachu pomocou Sinus Rinse nie je vo vzpriamenej polohe

Môžu existovať aj iné rôzne príčiny.

Môžu sa sáčky Sinus Rinse používať aj na preplach nosa pomocou elektrického prístroja?

Pre 240ml vody sa používa jeden modrý sáčok Sinus Rinse. Pre 480 ml vody sa používajú dva modré alebo jeden zelený /hypertonický - extra silný/ sáčok. Jednoduchšie ako používať elektrický prístroj je používanie fľaše Sinus Rinse. Ale ak sa vám páči elektrické vyplahovanie nosa, potom odporúčame použiť SinuGator.

Aký typ vody je doporučený pre vyplachovanie nosa?

Je potrebné vždy používať vodu destilovanú alebo filtrovanú (aspoň 0,2 mikrónov) alebo balenú vodu či prevarenú vodu a ochladenú vodu na vlažnú alebo telesnú teplotu. Opláchnutie svojej nosnej dierky len s čistou vodou bude mať za následok silné ​​pálenie. Použite vlažnú destilovanú, prefiltrovanú alebo predtým prevarenú vodu riadne zmiešanú so Sinus Rinse sáčkom. Prosím, nepoužívajte vodu z kohútika alebo kohútikovú vodu pre rozpustenie zmesi, pokiaľ predtým neprešla varom a neochladila sa. Nepreplachujte ak sú nosné dierky úplne zablokované alebo ak máte zápal stredného ucha alebo upchaté uši. Ak ste mali nedávno operáciu ucha alebo prínosových dutín, pred vyplachovaním sa obráťte na svojho lekára. Ak zbadáte nejaký tlak v ušiach, prestaňte s vyplachovaním a spýtajte sa svojho lekára.

Je možné zohrievať fľašu naplnenú zmesou v mikrovlnke?

Fľaša s roztokom môže byť ohrievaná v mikrovlnnej rúre, pričom vrchnák necháme uvoľnený, aby sa zabránilo úniku roztoku. Doba potrebná pre zahriatie môže byť určená len metódou pokusov a omylov. Treba skúšať zohrievať roztok v malých intervaloch napr. po 5-10 sekúnd, kým nebude mať správnu teplotu. Fľašu neprehrievajte, pretože by mohlo dôjsť k jej poškodeniu alebo si môžete opariť nosné dierky.

Prečo potrebujete taký veľký objem roztoku?

Veľký objem fyziologického roztoku vytvorí podmienky na vyčistenie dutín od všetkých alergénov, hlienu, prachu v smere prúdu roztoku.

Prečo potrebujete nízky tlak?

Nízky tlak zabezpečí, že nebudete pociťovať žiadny diskomfort v učiach alebo dutinách.

Aké sú vyhody sáčkov Sinus Rinse?

Sada fľaše Sinus Rinse so sáčkami je patentovaná v USA a niekoľkých ďaľších krajinách. Každý sáčok Sinus Rinse obsahuje zmes chloridu sodného a hydrogénuhličitanu sodného bez konzervačných látok, ktorý má vyvážené pH a čistotu produktu 99% a viac. Sáčky sa ľahko otvárajú a obsahujú dostatok zmesi na vytvorenie 240 ml fyziologického roztoku. Tým máte k dispozícii veľký objem roztoku na vykonanie výplachu dutín. Roztok, ktorý vznikne po použití Sinus Rinse sáčku, nebude v nose štípať alebo pichať, pretože je pH neutrálny. Okrem toho, ingrediencie v každom sáčku sú zhodné, preto zakaždým vytvoríte rovnaký roztok.

Aký je najlepší čas na vyplachovanie nosa?

Výplach nosa a dutín možno vykonať kedykoľvek počas dňa. Avšak, odporúčame vypláchnuť aspoň jednu hodinu pred opustením svojho domova alebo spaním, aby sa zabránilo náhodnému vyplaveniu malého množstva zvyškov roztoku z nosných dutín, ktoré môžu vyjsť z nosa pri predklonení.

Koľkokrát denne je možné vykonať výplach dutín?

Väčšina užívateľov si myslí, že vyplachovanie raz alebo dvakrát denne je prospešné. Podľa nášho názoru, vyplachovanie 3-4krát alebo za zvláštnych okolností dokonca vyplachovanie až 6 krát denne je bezpečné. Pri vyšších opakovaniach denne sa poraďte so svojím lekárom.

Aké sú príčiny pálenia alebo pichania počas vyplachovania?

Za normálnych okolností by ste nemali cítiť nejaké pálenie alebo pichanie, ak používate sáčky Sinus Rinse. S našimi produktami by ste mali očakávať ukľudňujúce vypláchnutie.

Príčiny pálenia môžu byť:

 • zabudnutie dať soľnú zmes do fľaši
 • použitie viac ako jedého sáčku pre určené množstvo vody
 • použitie vody, ktorá je príliš studená alebo príliš horúca
 • zmes nie je dostatočne rozpustená vo vode pretrepaním, najčastešie sa to stáva s konvičkou NetiPot

Čo treba robiť, keď vyplachovanie nosa sposobuje bolesť v uchu?

Vyplachovanie nosa sa neodporúča, ak máte akútnu alebo novú ušnú infekciu alebo ušné ťažkosti akéhokoľvek druhu. Odporúčame, aby ste sa obrátili na svojho lekára pred začiatkom vyplachovania alebo počkať, kým príznaky odoznejú. Ak sa príznaky znovu objavia, zastavte vyplachovanie a poraďte sa so svojím lekárom čo najskôr. Vzhľadom k rôznym úrovniam prahu bolesti, použite svoj úsudok pre rozhodnutie, kedy je vhodné vyplachovať nos.

Ako postupovať, ak uprednostňujem vyššiu koncentráciu roztoku?

Niektorí lekári odporúčajú hypertonické roztoky (2- alebo 3-krát koncentrované) v určitých prípadoch. Veria, že vyššie koncentrovaný roztok lepšie vytiahne tekutiny a hlien zo zanesených nosných dutín a otvorov. Ak dávate prednosť vyššej slanosti alebo hypertonickému roztoku, môžete použiť 2 až 3 z našich modrých sáčkov do 240 ml fľaše. Každý hypertonický sáčok urobí 240 ml hypertonického roztoku alebo 480 ml roztoku izotonického.

Čo mám robiť, keď som náhodou prehltol soľný roztok počas vyplachovania Sinus Rinse?

Nemalo by to urobiť žiadnu škodu, aj keď máte vysoký krvný tlak alebo srdcovú vadu. Ak sa budete riadiť našimi pokynmi a nakláňať hlavu dopredu, šanca na prehltnutie roztoku je veľmi malá.

Môžu zamestnanci vystavení prachu vykonávať výplach nosa?

Pracovníci, ktorí sú vystavení veľkému množstvu pracovného prachu zo stavebných prác, poľnohospodárstva, baníctva a rôznych iných profesií, môžu vyťažiť z pravidelného vyplachovania nosných dutín. Je potrebné vypláchnuť nos čo najskôr po expozícii. Čím skôr sa odstráni dráženie z jemnej sliznice, tým je menej pravdepodobné, že dôjde k zápalu alebo upchatiu.

 

ÚDRŽBA

Musím utierať sadu po každom použití?

Odporúča sa sušenie na vzduchu na čistej papierovej utierke hore dnom a je to postačujúce.

Kedy je potrebné vymeniť fľašu, vrchnák a slamku?

V prípade, že celý systém je čistý a funkčný, potom nie je potrebné ho vymeniť. Ak sada nefunguje správne alebo začala netesniť, prosím objednajte si novú sadu pre zabezpečenie bezproblémového priebehu vyplachovania.

Môžem zdieľať fľašku s iným členom rodiny?

To sa neodporúča, vzhľadom na možnosť prenosu infekcie na ostatných členov rodiny.

Môžem sterilizovať fľašu, vrchnák a slamku vo vriacej vode?

Nie, týmto môžete zničiť plastový materál. Riešením je dezinfekcia v mikrovlnnej rúre.
Ako na to: Vyčistite sadu s mydlom a vodou a vytraste prebytočnú vodu. Umiestnite fľašu, viečko a slamku do mikrovlnnej rúry po dobu 30 sekúnd až 1 minútu. Tým sa sada vydezinfikuje. Neexistujú žiadne nezávislé výskumné štúdie, ktoré by naznačovali, že je to nevyhnutné, je to však odporúčanie výrobcu, firmy NeilMed.

Môžem čistiť fľašku v umývačke riadu?

Nie, hrdlo fľaše je príliš úzke, aby ju umývačka riadu dôkladne vyčistila. Odporúča sa čistiť fľašu ručne.

Ako vyčistiť vrchnák a slamku?

Na čistenie vrchnáku môžete použiť kefku. Ak máte pocit, že je silne znečistený, môžete tiež použiť 70% izopropylalkohol alebo biely destilovaný ocot. Po použití octu alebo alkoholu sa uistite, že ste vypláchli celý systém destilovanou alebo vopred prevarenou vodou. Nenechávajte vrchnák alebo slamku vo vode s teplotou nad 50 stupňov. Na čistenie slamky stačí odpojiť od vrchnáka a opláchnuť.

 

Máte ďalšie otázky? Nech sa páči, sme tu pre Vás! Spýtajte sa na info@cistynos.sk!